Clubideideafaceri.ro Q&A

"Pfa sau SRL pentru organizare de workshopuri cu copii?"

Vreau sa lucrez cu copiii, sa organizez workshopuri de 2 ori pe saptamana, intr-un spatiu subinchiriat, timp de 3-4 ore. Ca sa fie totul legal imi trebuie pfa sau SRL infiintat? Cu ce cod caen? Am 31 ani si am terminat facultatea de Marketing in cadrul ASE Bucuresti.
Multumesc

Adaugata in
  • PFA

Irina Bucur
 User  Irina Bucur a intrebat la 02 Dec. 2013

 

6 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Emilia Rosu
 Consultant Emilia Rosu a raspuns la intrebare la 04 Dec. 2013
buna ziua,

In acest moment trainingurile pentru copii sunt oferite pe piata fara acreditarea unui organism superior pentru ca ele nu au ca finalitate un certificat cu relevanta pe piata muncii. Astfel, trainer poate fi si un simplu instructor (pentru adulti) care s-a adaptat la modul de lucru specific cursantului copil.

In conformitate cu art. 3 din Normele Metodologice, pentru autorizare, furnizorii de formare profesionala trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii de eligibilitate:
a) sa fie legal constituiti;
b) sa aiba prevazut in statut sau, dupa caz, in actul de infiintare, activitati de formare profesionala (cod CAEN 8559 – “Alte forme de invatamant n.c.a.").
c) sa isi indeplineasca obligatiile de plata a impozitelor, taxelor si contributiilor datorate, potrivit legislatiei in vigoare.
Asadar, activitatea de training se incadreaza la codul 8559, alte forme de invatamant. Puteţi opta pentru un P.F.A.

Succes!


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Irina Bucur
 User Irina Bucur a raspuns userului Emilia Rosu la 04 Dec. 2013
Buna ziua
Multumesc frumos pentru raspuns.
Eu sunt de profesie economist si sunt mama unui baietel de 6 anisori si iubesc la nebunie copilasii si petrecerea timpului cu ei.
De curand m-am decis sa incep lucrul cu copiii, in sensul de a organiza de cateva ori pe saptamana intalniri cu 6-8 copilasi, pe teme de comunicare si socializare, sa invete sa vorbeasca unii cu alții, sa intrebe, sa raspunda, sa facem scenete de teatru, sa desenam si sa ne jucam vreo 3-4ore, ca o echipa, sa citim povesti, sa invatam poezii...

As vrea ca totul sa fie legal, adica sa imi fac un pfa, cu caen-ul 9329 alte activități recreative si distractive sau cu caen-ul mentionat de Dvs., intr-un spatiu subinchiriat, care functioneaza deja ca si spatiu pentru cabinete de psihologie.voi inchiria o sala si o toaleta de la aceste cabinete.
Imi trebuie ceva autorizatii speciale sau cursuri pentru ca totul sa fie legal?


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Emilia Rosu
 Consultant Emilia Rosu a raspuns userului Irina Bucur la 04 Dec. 2013
Dna Bucur, cel mai important este faptul ca iubiti copii si va place sa petreceti timpul cu ei.
Pentru a putea organiza workshop-uri trebuie sa fiti trainer, iar pentru a fi certificat in aceasta meserie trebuie sa urmati un curs de formator, asa cum mentionam in primul paragraf. Un curs de formator acreditat de C.N.F.P.A.
Asadar, pentru a putea profesa ca trainer trebuie sa detineti un certificat de absolvire a unui curs pentru ocupatia “Formator”, cod COR 241205 sau “Formator de formatori”, cod COR 241207.

La fel ca si la after-school, spre exemplu, un trainer nu va lucra dupa norme, programe scolare sau normative ale Ministerului Invatamantului, ci va aplica metode didactice intr-un cadru relaxat, avand totala libertate de exprimare pedagogica.
Va puteti informa si din acest articol realizat de redactia noastra, exact pe aceiasi tema:
ideideafaceri.manager.ro/articole/mame-antreprenoare/interviu-cu-olivia-podobea-a-antreprenoare-trainer-pentru-copii-si-mama-2961.html






Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Daniela Grigorescu
 User Daniela Grigorescu a raspuns userului Emilia Rosu la 06 Iul. 2014
Buna ziua!
As dori sa stiu daca o specializare pedagogica in lucrul cu copii intre 3 si 12 ani (studii universitare de licenta) este suficienta pentru a infiinta un pfa cu COD CAEN : 9329 - Alte activitati recreative si distractive n.c.a. sau mai am nevoie si de atestatul de formator? Cunoasteti daca mai sunt si alte conditii specifice acestui cod la inregistrarea lui? Activitatile s-ar desfasura in spatii inchiriate.
Multumesc


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Emilia Rosu
 Consultant Emilia Rosu a raspuns userului Daniela Grigorescu la 07 Iul. 2014
buna ziua,

Daca aveti o specializare pedagogica, da.


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Madalina H
 User Madalina H a raspuns userului Emilia Rosu la 24 Nov. 2015
Buna seara. As dori sa stiu, daca se poate, ce coduri Caen ar trebui sa fie prezente in statutul social al unui SRL care deja functioneaza de cativa ani, pentru a avea dreptul de functionare ca un atelier pentru copii, cu workshopuri creative (pictura, muzica, engleza, crafturi, reciclare creativa, funny food, etc). Mentionez ca in lista initiala de coduri Caen din statutul social este deja prezent codul 8559 - Alte forme de invatamant. Acesta cuprinde toate activitatile mentionate? Ce alte aprobari, documente, demersuri mai sunt necesare pentru a fi in regula? Cu privire la spatiul de desfasurare pana la specializarea personalului acestui atelier. Eu detin diplome de licenta atat in Stiintele educatiei, cat si de la facultatea de Litere, specializarea Romana-Engleza. Va multumesc frumos pentru raspunsuri.


Alte intrebari despre PFA

Email RSS Facebook Comunica experienta
Clubideideafaceri.ro
Sectiuni
  • Concurs
  • Afaceri agricole
  • Afaceri cu produse handmade
  • Afaceri online
  • Antreprenoriat
  • Apicultura
  • Cafenea
  • Comert
  • Constructii
  • Covrigarie
  • Cultivarea ciupercilor
  • Fonduri Europene si Finantare
  • Francize
  • Furnizori
  • Idei de afaceri
  • Infiintare firma
  • Investitii
  • Management
  • Marketing
  • PFA
  • Piscicultura
  • Plan de afaceri
  • Turism
Expertii nostri
Marian Negrea
Dan Popa Ana Steinberg Mihaela Ursuleanu Vlad Tanasa Emilia Rosu


Video club